Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

O Bibliotece

Czcionka:

        Gminna Biblioteka Publiczna w Winnicy została utworzona na mocy Uchwały Gminnej Rady Narodowej w Winnicy z dnia 15 czerwca 1948 roku i od 16 stycznia 1949 roku niezmiennie wykonuje zadania biblioteki publicznej dla Gminy Winnica.

        Zaczątkiem księgozbioru biblioteki były pierwsze 103 książki zakupione przez Ministerstwo Oświaty i przydzielone Zarządowi Gminy Winnica pismem z Centralnej Zbiornicy Książek Ministerstwa Oświaty z dnia 18 października 1948 roku.

     Od początku swego istnienia biblioteka nie posiadała filii, a jedynie punkty biblioteczne rozmieszczone na terenie gminy. Ich liczba zmieniała się w poszczególnych latach. Pierwsze 22 punkty otwarto we wsiach: Białe Błoto, Bielany, Błędostowo, Budy Zbroszki, Bulkowo Stare, Domosław, Glinice Domaniewo, Gnaty Lewiski,Gnaty Wieśniany,  Golądkowo, Górki Duże, Górki Witowice, Mieszki Kuligi, Mieszki Leśniki, Poniaty Cibory, Powielin, Rębkowo, Skarżyce, Skorosze, Skórznice, Smogorzewo Włościańskie, Zbroszki.

Biblioteka znajdowała się w centrum wsi, w baraku Prezydium Gminnej Rady Narodowej, gdzie mieścił się także Ośrodek Zdrowia i Przedszkole. Powierzchnia lokalu wynosiła 34 m². Wyposażenie biblioteki, jak odnotowano w Kronice Biblioteki „było dostateczne”. Znajdował się tam nawet "kącik czytelniczy na cztery miejsca”. W marcu 1969 roku przeprowadzono częściowy remont  biblioteki. Dokonano zmian okien i drzwi, a we wrześniu lokal został odmalowany.

     W listopadzie 1972 roku biblioteka została przeniesiona do lokalu trzyizbowego o pow. 30m², mieszczącego się w tym samym baraku.

    W 1974 roku biblioteka otrzymała nowy sprzęt biblioteczny, oraz radioodbiornik i magnetofon. Uruchomiono czytelnię i otwarto nowy punkt biblioteczny. Siedem punktów otrzymało nowe szafki biblioteczne.

   W styczniu 1975 roku biblioteka otrzymała z Urzędu Gminy dodatkowy etat dla pracownika oraz środki pieniężne na remont korytarza.

    W październiku 1986 roku bibliotekę czekała kolejna przeprowadzka. Nową siedzibą stał się trzyizbowy lokal zastępczy o powierzchni 50 m² wynajęty prywatnie i mieszczący się w samym centrum wsi. Biblioteka wyposażona została w estetyczny i funkcjonalny sprzęt biblioteczny.

   W 1999 roku biblioteka po raz kolejny przeniosła się do nowego, większego pomieszczenia o powierzchni 90 m² znajdującego się w budynku w samym centrum wsi i tu znajduje się do dziś. Pierwszym kierownikiem biblioteki była pani Maria Kacprzycka. Obecnie, począwszy od 2009 roku dyrektorem biblioteki jest pani Jadwiga Teresa Chorzela.

  W 2011 roku biblioteka w Winnicy, przystąpiła do Programu Rozwoju Bibliotek realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W ramach programu placówka otrzymała: zestaw komputerowy, urządzenie wielofunkcyjne, drukarkę A3 i aparat cyfrowy. Kolejne 2 zestawy komputerowe, drukarkę laserowa i serwer biblioteka pozyskała z programu unijnego realizowanego w ramach Mazowieckiego Systemu Informacji Bibliotecznej.

           W październiku 2012 roku biblioteka podpisała umowę licencyjną z Instytutem Książki na wdrożenie nowego systemu bibliotecznego MAK+

          Gminna Biblioteka Publiczna w Winnicy postanowiła, że będzie swą placówkę rozwijać w kierunku komputeryzacji i multimediów, licząc na większe zainteresowanie ofertą biblioteczną. Żeby jeszcze bardziej doposażyć swoje placówki w sprzęt komputerowy biblioteka sięgnęła po środki unijne.

         W 2013 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Winnicy zrealizowała projekt „Wiejska Biblioteka – Nowoczesnym Centrum Kultury Multimediów i Komunikacji” współfinansowany z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Z programu biblioteka pozyskała kolejny sprzęt komputerowy i multimedialny tj.: laptop, dwa zestawy komputerowe, sprzęt nagłośnieniowy, projektor multimedialny, pomoce dydaktyczne i programy do nauki języków: francuskiego, angielskiego, niemieckiego, włoskiego i hiszpańskiego o kilku stopniach trudności.

        Gminna Biblioteka Publiczna w Winnicy posiada osobowość prawną i jest wpisana do rejestru instytucji kultury Gminy Winnica. Obecnie biblioteka posiada łącznie 10 komputerów z dostępem do Internetu, w tym wyłącznie do korzystania dla czytelników przeznaczone jest 8. Biblioteka oferuje mieszkańcom gminy bezpłatny dostęp do Internetu, oraz usługi takie jak: drukowanie z płyt i dysków przenośnych, faksowanie, skanowanie oraz kserowanie mono i w kolorze  w formatach  A3 i A4. Z oferty korzystają wszyscy mieszkańcy gminy i okolic. Biblioteka współpracuje aktywnie z miejscowym Przedszkolem Zespołem Szkół i Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Posiada bogatą ofertę nowości książkowych dla swoich czytelników oraz lektury szkolne dla dzieci i młodzieży. Cały księgozbiór dostępny jest on-line na stronie internetowej biblioteki.

Nasza Placówka

Godziny otwarcia:

poniedziałek 9:30 - 16:30

wtorek 9:00 - 15:30

środa 9:00 - 15:30

czwartek  nieczynne

piątek  nieczynne

sobota  nieczynne

Kalendarium

Styczeń 2022
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Imieniny

Zegar